Reklama

Co? Gdzie? Kiedy?

Sonderlaboratorium SS - wystawa w MDK
Czwartek, 05 Październik 2017, 10:00 - 11:00
Odsłon : 287
Utworzył szlyciuk

Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu zaprasza na otwarcie wystawy pt.: "Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna - pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”. Ekspozycja opowiada nie tylko o przygotowaniu, przebiegu, charakterze "Aktion Zamość", ale i o nieplanowanych przez okupanta zjawiskach, które ona wywołała.

Wystawę zorganizowano w ramach XXIV Ogólnopolskiego Sejmiku Placówek Wychowania Pozaszkolnego pod hasłem: "Tradycja dla przyszłości. Budowanie tożsamości miejsca w procesie wychowania i edukacji pozaszkolnej".

Zadaniem wystawy, której autorkami są Agnieszka Jaczyńska oraz Magdalena Śladecka, jest ukazanie szczególnego charakteru wydarzeń na Zamojszczyźnie oraz umiejscowienie ich w szerszym kontekście.  Ekspozycja opowiada nie tylko o przygotowaniu, przebiegu, charakterze „Aktion Zamość”, ale i o nieplanowanych przez okupanta zjawiskach, które ona wywołała: organizowaniu pomocy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny, podjęciu cywilnego i zbrojnego oporu w obronie Zamojszczyzny przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego, jak też o powojennych próbach osądzenia zbrodni niemieckich na Zamojszczyźnie, podjętych przez międzynarodowe i polskie sądownictwo. Integralną częścią tego obrazu jest los niemieckich osadników sprowadzonych na Zamojszczyznę w ramach budowania „bastionu niemieckości”.

Wystawa przygotowana w dwóch wersjach językowych: polskim i angielskim, zawiera materiały ikonograficzne, pozyskane podczas szerokiej kwerendy w archiwach i muzeach oraz od osób prywatnych. Wykorzystane zostały również źródła normatywne, w tym faksymile dokumentów, a także relacje osób, które były uczestnikami lub świadkami opisywanych wydarzeń.

Wystawa zorganizowana jest dla upamiętnienia 75 rocznicy wysiedleń i pacyfikacji Zamojszczyzny przez hitlerowców. Otwarcie ekspozycji odbędzie się 5 października o godzinie 10:00 w Galerii Sztuki Dziecka MDK Zamość, ulica Kamienna 20.

Miejsce MDK Zamość

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us