Reklama
Reklama

Ciężko żyć gdy się ma duży interes!

fot. stare karty pocztowe ze zbiorów autora fot. stare karty pocztowe ze zbiorów autora

Święto zakochanych jest bez wątpienia bardzo piękne. Co mają jednak zrobić ludzie, którzy w żaden sposób nie mogą znaleźć drugiej połówki? Mogą skorzystać ze specjalistycznych poradników! Jednym z najpoczytniejszych był niegdyś „Przewodnik zakochanych, czyli jak zdobyć szczęście w miłości i poważnie u kobiet”.

Napisał go w 1903 niejaki M.A Zawadzki. W dziele tym można znaleźć kilka pięknie napisanych rozdziałów. Dowiadujemy się z nich czego mężczyzna powinien wymagać od kochanej kobiety (oraz jej mamy), jaki wpływ otoczenie może mieć na wybrankę naszego serca, jak powinno się zawierać znajomości z przyzwoitymi pannami oraz m.in. jak ma się odbywać „dalsze bywanie konkurenta w domu narzeczonej”.

Ciekawe są także przykłady rozmówek „w poszczególnych okolicznościach towarzyskich” oraz listów miłosnych. Tak zdaniem autora poradnika powinien np. wyglądać poważny list restauratora do wybranki swojego serca: „Ciężko żyć we wdowieńskim stanie, ciężej jeszcze gdy się ma duży interes (a Pani wie dobrze jak duży jest mój interes)” – czytamy w „Przewodniku Zakochanych”. „Krótko więc a węzłowato przedstawiam Pani, jak rzecz następuje: jestem człowiekiem zamożnym, nie pierwszej młodości, interes mój stoi świetnie. Niestety! Boje się, że zacznie chylić się do upadku bez pomocy kogo z bliskich a życzliwych – na przykład żony! Dlatego też postanowiłem się co prędzej ożenić, a czyżbym mógł lepiej trafić, jak biorąc Szanowną Panią w małżeństwo? Biedy u mnie nie zaznasz – szacunku i uważania u ludzi Ci nie braknie” Restaurator powinien także w liście wyraźnie zaznaczyć jakie ma oczekiwania. „Wymagam tylko z Twojej strony wierności, pracowitości i dbania o mój interes” – czytamy dalej w owym przepięknym „projekcie” miłosnego listu. Czyż taka oferta mogła być wówczas odrzucona przez zacną kobietę?

W książce znalazło się wiele innych pomysłów na listy miłosne. Odpowiednią poradę mógł tam znaleźć choćby „młodzieniec z lepszej sfery proszący o rękę córki wyrobnicy”, „właściciel karuzelu”, „rządca domu oświadczający się o bonę”, ale także m.in., „czeladnik starający się o córkę majstra”.

Serce jednak nie sługa. Zdarzało się przecież, że młodzieniec z lepszych sfer zakochiwał się pięknej, ale ubogiej sierocie. Jak do takiej kobiety napisać list? M.A Zawadzki wiedział to skądś bardzo dobrze! „Wiem, że los Cię upośledził – pozbawiona jesteś tkliwej opieki rodzicielskiej i sama musisz o sobie myśleć i sobą rozporządzać” – czytamy w poradniku. „Dlatego też wprost się zwracam do Ciebie i zapytuję bez ogródek, czy mi oddasz rękę swoją? Kocham Cię i będę się starał zrobić Cię gospodynią, jako też matką moich dzieci. Polecam prośbę moją łaskawym Twym względom”.

Jak widać do pięknych, ale ubogich sierot amant powinien odnosić się z szacunkiem, szczerością i otwartością. To powinno zaowocować w następujący sposób: „Kochany Panie! Nie waham się ani na chwilę powierzyć losów moich w Twe ręce” – według autora poradnika odpowie młodzieńcowi z lepszych sfer znękana przez życie sierota. „Kocham Cię bowiem również i dałam Ci zaufanie mego dowody już dawno (...). Jestem uboga, ale wnoszę pod Twój dach rzetelną miłość i gorące pragnienie zostania żoną lub matką”.

Czytając ów szacowny poradnik widzimy, że świat był kiedyś jakby bardziej uporządkowany oraz (bez wątpienia): pełen pięknych słów, wzajemnego szacunku, zrozumienia i miłości, także tej łączącej ludzi z różnych sfer towarzyskich.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us