Reklama
Reklama

Zagadkowa fotografia z Suchowoli

foto: archiwum Bogdana Nowaka foto: archiwum Bogdana Nowaka

Na tym pięknym zdjęciu uwieczniono sześcioro młodych osób. Na pierwszy rzut oka widać, że byli ze sobą blisko, w dużej zażyłości (być może to rodzeństwo?). Są dobrze ubrani, eleganccy, poważni, jakby wręcz skupieni na czymś, co zostało poza fotograficznym atelier. Na odwrocie tej starej, przedwojennej fotografii ktoś skreślił ołówkiem napis „Suchowola”. Być może chodzi o miejscowość w gminie Adamów na Zamojszczyźnie (zdjęcie kupiliśmy na zamojskiej Giełdzie Kolekcjonerskiej). Niewykluczone jednak, że zostało wykonane np. w miasteczku Suchowala w powiecie sokólskim. Nic więcej o tym pożółkłym skrawku papieru nie wiadomo.

A jednak z czymś ta fotografia się kojarzy. W 1998 r. Fundacja Shalom wydała piękny album pt. „Fotografie Żydów polskich. I ciągle widzę ich twarze”. Zamieszczono w nim setki zdjęć. To głównie „wizerunki” miast, portrety różnych osób, fotografie z rodzinnych oraz oficjalnych uroczystości i spotkań. Nie brakuje tam także zdjęć, na których widać całe rodziny żydowskie (jakimś cudem te skrawki papieru ocalały z wojennej pożogi).

Owi sfotografowani kiedyś ludzie są zwykle anonimowi. Nie wszyscy. Bo niektóre, zamieszczone w albumie opowieści o nich zostały – jak to stwierdzono – utkane „z rozmaitych strzępów pamięci”, które „przylgnęły” do fotografii, z podpisów na odwrocie, często zdawkowych i nie do końca czytelnych fragmentów listów oraz relacji ludzi, którzy zapamiętali wojenny czas.

Te fotografie przypominają jakoś nasze „zdjęcie z Suchowoli”. Dlaczego? Sportretowani na nich ludzie także są bardzo poważni, dobrze ubrani, a w ich gestach wyczuwa się podobną bliskość i ciepło. To jednak może tylko złudne wrażenie, czy jakieś irracjonalne przeczucie...

Jaką zatem – tak naprawdę – opowieść można stworzyć na podstawie tego pożółkłego zdjęcia? Kim była szóstka owych młodych, dobrze ubranych ludzi? Czy byli polską, czy żydowską rodziną? Z jakiej Suchowoli pochodzili? Nie umiemy odpowiedzieć na te pytania. Być może Czytelnicy portalu ezamość będą w stanie nam pomóc.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us