Reklama
Reklama

Akademia Zamojska i Collegium Intermarium partnerami

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
Promowanie klasycznego modelu uczelni oraz kultury klasycznej, popularyzacja idei Międzymorza – to tylko niektóre z celów jakie zakładają sobie Akademia Zamojska oraz Collegium Intermarium, które oficjalnie rozpoczęły współpracę. Porozumienie programowe podpisali rektorzy obydwu Uczelni: dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ oraz adw. dr Bartosz Lewandowski, prof. CI.

Obie Uczelnie planują współdziałać na polu publikacji ekspertyz naukowych, analiz i artykułów, a także wspierać się w organizacji wydarzeń promujących wiedzę i działalność naukową. Deklarują również chęć współpracy w ramach międzynarodowych projektów i programów.

-To ważne wydarzenie. Collegium Intermarium jest Uczelnią świeżo powołaną, która zajmuje się przede wszystkim problematyką społeczną i patriotyczną. Na mocy zawartego porozumienia spodziewamy się przygotować szereg programów dedykowanych do polskiej młodzież jak np. szkoły letnie dla przyszłych prawników, ale także integrujące młodych z szeroko pojętej wspólnoty europejskiej. Będziemy upowszechniać ideę Międzymorza, jako pewnej wspólnoty kulturowej i cywilizacyjnej, opartej na klasycznej edukacji. Fundamentem klasycznej edukacji jest realistyczna antropologia, w której człowiek jest postrzegany jako osoba, ktoś obdarowany niezbywalną godnością. Ważnym kolejnym elementem naszej współpracy będzie problematyka prawa, jako regulatora życia społecznego. Chcemy budować edukację prawniczą w oparciu o klasyczne paradygmaty, pokazać, że prawo ma swoje korzenie, nie tylko w woli prawodawcy, ale także w prawie naturalnym, w tradycji , w tym wszystkim, co jest użytecznym. Planujemy również organizację kongresów naukowych popularyzujących problematykę edukacji i kultury klasycznej, która powinna się rozwijać w obszarze Międzymorza - powiedział rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ

- To wielki dzień. Nawiązaliśmy współpracę w formie oficjalnych deklaracji obu Uczelni. Będziemy działać wspólnie, realizując wartości przyświecające zarówno Akademii Zamojskiej, z jej wielowiekową tradycją i odwołaniem do najlepszych tradycji Rzeczypospolitej, a także Uczelni Collegium Intermarium, wspólne wartości jak: poszanowanie prawdy - jako wartości, do której uczelnie powinny dążyć, zgłębiać i badać - sprawiedliwości, piękna i dobra. To są fundamenty zdrowego społeczeństwa. Jestem przekonany o tym, że ta współpraca pomiędzy naszymi Uczelniami będzie nie tylko atrakcyjna dla studentów i osób ze środowiska akademickiego, ale przede wszystkim również dla naszego kraju, Polski, która w regionie europejskim krajów Międzymorza jest krajem wyróżniającym się, o ogromnych ambicjach i horyzontach. Bardzo się cieszę, że udało nam się podpisać porozumienie, które jest zaczątkiem dłuższych i wieloobszarowych działań – ocenił rektor Collegium Intermarium adw. dr Bartosz Lewandowski, prof. CI.

Podpisanie porozumienia o współpracy między Akademią Zamojską oraz Collegium Intermarium odbyło się 20 czerwca 2022 r. w rektoracie AZ.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us