Reklama

Motywacja i stres w życiu studenta

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Egzaminy, zaliczenia, obowiązki rodzinne i zawodowe - wszystkie wymienione wymagają sporo wysiłku i stuprocentowej koncentracji, często są też przyczyną stresu. Jak sobie poradzić z tym problemem? O tym 6 grudnia dyskutowano w auli Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu podczas konferencji pt. "Motywacja i stres w życiu studenta".

Na początku konferencji zebranych powitała dr Beata Biernacka z Zakładu Pielęgniarstwa UPZ. Następnie głos zabrali prelegenci. Jako pierwszy wystąpił mgr Grzegorz Wojdyła, zastępca dyrektora Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Radecznicy i jednocześnie wykładowca UPZ. Jego prelekcja dotyczyła metod i technik radzenia sobie ze stresem. Przedstawił źródła stresu takie jak monotonia, nadmierne obciążenie pracą lub nauką, zbyt duże obciążenie psychiczne lub fizyczne. Dodawał przy tym, że stres sam w sobie nie jest ani dobry ani zły.

- Złe bywają sposoby reagowania na różne sytuacje wynikające z braku umiejętności radzenia sobie z emocjami – tłumaczył mgr Grzegorz Wojdyła. Podkreślił przy tym jak ważna jest świadomość, że każdy jest odpowiedzialny za swój poziom stresu. Bardzo często jest on związany ze sposobem w jaki myślimy o świecie. Dodawał, że poziom stresu można kontrolować – zwiększać, gdy potrzebujemy pobudzenia i obniżać, gdy czujemy się nim przytłoczeni. Zaznaczył przy tym, że stres może mieć również charakter pozytywny, może motywować do radzenia sobie z problemami. - Musimy tylko ten stres zredukować i oswoić. To naturalna reakcja na życiowe wyzwania i zmiany - podsumował.

Następnie głos zabrała Magdalena Nasiadka, założycielka i właścicielka firmy EduFarma, trenerka kreatywnego uczenia się. Przedstawiła ona zebranym historię swojej kariery, studiów w Polsce i w Szkocji, a także początki swojej pracy w oświacie, aż do powstania EduFarmy w podzamojskim Sitańcu. Sporo miejsca poświęciła kwestii motywacji w osiąganiu wyznaczonych celów oraz wartości, które chcemy realizować.

- Uważam, że bez klarownego sprecyzowania swoich wartości, czyli najważniejszych tematów, według których chcemy podążać w życiu, nie będziemy w stanie osiągnąć szczęścia. Zachęcam byście przemyśleli, co chcecie w życiu osiągnąć, co jest dla was ważne. Mam nadzieję, że zmotywowałam was, by nad tym pracować - mówiła Magdalena Nasiadka. Jej wystąpienie pełne było ćwiczeń. Zaczęło się od krótkiej gimnastyki, a później uczestnicy konferencji za pomocą specjalnie przygotowanego wykresu mogli dokonać analizy swoich mocnych i słabych stron. - Każda taka analiza pomaga nam w określeniu samego siebie. Jeżeli wiemy, w czym jesteśmy dobrzy, to dlaczego nie podążać w tym kierunku? Każdy w swojej pracy zawodowej powinien skupiać się na tym, w czym jest dobry, czy nawet perfekcyjny. Trzeba też umieć pogodzić się z tym, że coś w życiu może nam nie wyjść. Nie oczekujmy, że będziemy idealni w każdej dziedzinie życia – tłumaczyła prelegentka.

Na zakończenie konferencji wystąpiła studentka III roku pielęgniarstwa Sabina Ból. Przedstawiła ona jak wyglądały początki jej studiów na kierunku pielęgniarstwo i problemy, z którymi musiała się zmierzyć i przezwyciężyć. Sabina ma męża i dwójkę dzieci, a na zajęcia dojeżdża codziennie z domu oddalonego od uczelni o ponad 60 kilometrów. Jak sama przyznała dzięki wyrozumiałości i wsparciu rodziny oraz bardzo dobrej atmosferze w uczelni udaje się sprostać wszystkim zadaniom.

- Poznałam tu bardzo wielu wspaniałych ludzi, którzy z chęcią służą pomocą. Zostałam przydzielona do grupy, w której część osób również godzi wychowywanie dzieci z nauką i studiowaniem. Każda z nas daje z siebie bardzo dużo, każda ma te złe i dobre dni. Dzięki dziewczynom nie poddałam się i nadal studiuję. W chwilach słabości mogłam się zwrócić o pomoc do każdej z nich i każda służyła wsparciem i dobrą radą. Nauczyłyśmy się razem współpracować, a to jedna z bardzo ważnych cech, które będą nam potrzebne w pracy zawodowej - podsumowała Sabina.

Na zakończenie konferencji studentki i studenci pielęgniarstwa wyrazili potrzebę i chęć udziału w podobnych inicjatywach i dyskusjach.

3 komentarzy

 • Mefisto
  Mefisto środa, 11 grudzień 2019 07:21 Link do komentarza

  UPZ, ten jego legendarny poziom nauczania i STRES związany z egzaminami i zaliczeniami. Każdy student powinien się wybrać chociaż na jeden semestr na normalną uczelnie. Zobaczyli by, czym są wymagania i stres.

 • tt
  tt środa, 11 grudzień 2019 15:06 Link do komentarza

  Komentujący @Mefisto powinien się wybrać chociaż na jeden semestr na polonistykę. Zobaczyłby, jak wygląda poprawna pisownia w języku polskim.

 • Mefisto
  Mefisto czwartek, 12 grudzień 2019 07:20 Link do komentarza

  Przepraszam jeśli Cię uraziłem. Poranek daje o sobie znać. Czyżbym uraził "ambitną" duszę błąkającą się po UPZ każdego dnia, która chciała by aby traktowano ją na równi z absolwentem UW, UJ, Politechnik czy AGH?

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us