Reklama

Jubileszowy "English Scrabble Challenge" w II LO

foto: Piotr Bojanowski foto: Piotr Bojanowski

142 licealistów wzięło udział w anglojęzycznym turnieju gry scrabble organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące w Zamościu. Finałowe rozgrywki odbyły się 27 marca. Była to 10. edycja przedsięwzięcia.

Założeniem konkursu jest popularyzowanie nauki języka angielskiego oraz integracja młodzieży i nauczycieli zamojskich szkół.

Wychodząc z inicjatywą scrabblowania po angielsku w 2000 roku organizatorzy turnieju wyprzedzili obecną modę na gry planszowe. Scrabble, najpopularniejsza gra słowna na świecie, w wersji anglojęzycznej gwarantuje młodzieży uczącej się języka angielskiego doskonałą rozrywkę intelektualną. Gra została wynaleziona w 1931 roku przez bezrobotnego w owym czasie architekta Alfreda Moshera Butts'a z Rhinebeck, w stanie Nowy York, który nazwał swoje dzieło Criss-Cross. Wartość punktową liter ustalił na podstawie częstotliwości ich występowania na okładce New York Times'a. Grę zaczęto sprzedawać po raz pierwszy w roku 1946 pod nazwą 'Lexiko'. 2 lata później uruchomiono masową produkcję, już pod nazwą 'Scrabble', a Butts otrzymywał 5 centów od każdego sprzedanego egzemplarza. Do 1974 roku, kiedy to wygasły jego prawa autorskie, zarabiał 50 tysięcy dolarów rocznie. Do śmierci Butts'a (1993) na całym świecie sprzedano już ponad 100 milionów egzemplarzy gry.

W finale zamojskiego turnieju 'Scrabble Challenge 2019' wzięli udział uczniowie, którzy zdobyli najwyższe noty w eliminacjach przeprowadzonych w lutym w sześciu zgłoszonych do turnieju szkołach, i to właśnie oni walczyli w "DRUGIM" o tytuł laureata: Karolina Pawliszak (I SLO), Tymon Gontarz (I LO), Marcel Błaszczak (II LO), Karol Dominik (I LO), Aleksandra Kustra (II LO), Wojciech Jasiński (I SLO), Jakub Batorski (I SLO), Adam Kwiatkowski (I SLO), Paweł Oleszek (III LO), Weronika Rybak (ZSP Nr 1), Michał Wasilewski (II LO), Karol Kowalczuk (III LO), Przemysław Lewandowski (I SLO), Michał Kołakowski (I SLO), Paulina Misztal (III LO), Martyna Pawluk (I SLO), Jakub Słowik (ZSP Nr 3).

Poziom rozgrywek był jak zawsze bardzo wysoki. Oprócz zaawansowanej znajomości języka angielskiego w grze pomagała też odrobina szczęścia w losowaniu liter. Oprócz zdrowej rywalizacji turniej okazał się świetnym sposobem na kreatywną naukę języka angielskiego. Finaliści rozegrali dwie partie gry. W wyniku finałowych potyczek o miejsca na podium laureatami X edycji ‘English Scrabble Challenge’ zostali kolejno: Martyna Pawluk, Weronika Rybak, Paweł Oleszek i Jakub Batorski.

Wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani imiennymi dyplomami oraz atrakcyjnymi nagrodami związanymi z grą scrabble i oczywiście z nauką języka angielskiego.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us