Reklama

Wyjątkowy dzień z językiem ojczystym [ZDJĘCIA]

zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek , Anna Kardasz zdjęcia: Anna Sokalska-Wosiek , Anna Kardasz

W Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu zorganizowano Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który przypada na 21 lutego. - Chcieliśmy uświadomić szkolnej społeczności, jak pięknym i trudnym władamy językiem. W tym dniu nauczyciele (nawet podczas lekcji języków obcych ) zwracali uwagę na zawiłości i wieloznaczności oraz trudności związane z nauką języka polskiego - informują organizatorzy akcji.

Panie bibliotekarki odwiedzały uczniów w klasach z przygotowanymi wcześniej „łamańcami językowymi”. Było wiele zabawy podczas prób interpretacji takich tekstów, jak: „Król Karolin kupił…”, „ w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”, „wyindywidualizowałam się z rozentuzjazmowanego tłumu” itp. Wspólnie zastanawiano się też nad wieloznacznością niektórych słów: gołąbki, kanapka, czy nad brzmieniem i pisownią słów buk, Bug i Bóg.

W klasach pierwszych uczniowie zmagali się z zadaniami językowymi z „Zagadek ortograficznych” Arkadiusza Maćkowiaka. Uczniowie klas starszych próbowali swoich sił w potyczkach językowych, czytając wierszyki Małgorzaty Strzałkowskiej „Pejzaż z Gżegżółką”. Zadaniem chętnego ucznia było przeczytanie wylosowanego utworu. Wiersze, przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami były dużym wyzwaniem. Jednak już drugoklasiści radzili sobie z tekstami bardzo dobrze. Młodzież gimnazjalna miała okazję wysłuchać rewelacyjnej interpretacji najeżonych trudnościami „Niesfornych szczygląt” Zbigniewa Dmitrocy w wykonaniu uczennicy klasy IIIc Karoliny Korgi, która specjalnie w tym dniu odwiedzała starszych kolegów ze swoim konkursowym repertuarem.

I tak, przy zabawie, uczniowie uczyli się szacunku do ojczystego języka i poznawali jego zawiłości. Na pewno niektórzy odkryli w sobie talent do recytowania i interpretowania tekstów…

2 komentarzy

  • Sasza
    Sasza środa, 21 luty 2018 17:37 Link do komentarza

    "W czasie suszy suchą szosą szedł Sasza i suszył suszarką suchy susz."

  • Sasza
    Sasza środa, 21 luty 2018 17:39 Link do komentarza

    było coś jeszcze o staruszkach," którzy przeszli przez bród zmywając brud ze swych bród" ale nie pamiętam dokładnie :)

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us