Upamiętnili powstanie w getcie warszawskim

Wydarzenie zorganizowano w środę (19 kwietnia) w ramach ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, foto: materiał nadesłany Wydarzenie zorganizowano w środę (19 kwietnia) w ramach ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, foto: materiał nadesłany

W Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbyły się warsztaty ph. "Powstanie w getcie warszawskim". Wydarzenie zorganizowano w środę (19 kwietnia) w ramach ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Celem akcji było upamiętnienie wydarzeń, które rozegrały się wiosną 1943 roku na terenie warszawskiego getta. Dlaczego żonkile? - ponieważ symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Żonkile związane są również z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania składał pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często właśnie żonkili.

W zamojskiej bibliotece odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu. Po prezentacji multimedialnej na temat okoliczności powstania getta w Warszawie i wybuchu powstania oraz po pokazie filmów na ten temat uczniowie, zastanawiali się, jakie dylematy mogły towarzyszyć osobom osaczonym przez Niemców w getcie warszawskim.

Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta. Żydowscy bojownicy przez blisko miesiąc stawiali zbrojny opór oddziałom niemieckim. W walkach wzięło udział ok. tysiąca słabo uzbrojonych powstańców i ponad 2 tys. żołnierzy niemieckich.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us