Logo
Wydrukuj tę stronę

Zamojscy uczniowie tworzą międzynarodową orkiestrę z Niemcami i Francuzami

Próby orkiestry prowadzone przez trzech dyrygentów reprezentujących każdy kraj, nas reprezentował Łukasz Sidoruk, foto: materiał nadesłany Próby orkiestry prowadzone przez trzech dyrygentów reprezentujących każdy kraj, nas reprezentował Łukasz Sidoruk, foto: materiał nadesłany

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu biorą udział w projekcie polegającym na stworzeniu międzynarodowej orkiestry. Składać się ona będzie z młodzieży z Zamościa, Weimaru w Niemczech i Blois we Francji.

- W 2016 roku gościliśmy w Weimarze, niedawno wróciliśmy z Bloisa a w roku 2019 planowany jest przyjazd Niemców i Francuzów do Zamościa - informuje Alicja Słupska, wicedyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu. -  Francuzi zorganizowali nam bardzo aktywny pobyt w Blois, zwiedziliśmy trzy zamki nad Loarą w tym Zamek Królewski w Blois, przepiękny Zamek w Chambord i ogrody Zamku Chaumont, zwiedzaliśmy Katedry w Blois a przede wszystkim orkiestra wykonała bardzo dobry koncert na scenie narodowej w Blois w La Halle Aux Grains. Przed koncertem odbywały się próby orkiestry prowadzone przez trzech dyrygentów reprezentujących każdy kraj, nas reprezentował Łukasz Sidoruk. Orkiestra wykonała następujący program: J. Sibelius Poemat symfoniczny „Finlandia’, F. Mendelssohn Bartholdy Symfonia nr 5, Kumiko Tanaka „Sanuki Rhapsody”, Gernot M. Grohs Koncert na trąbkę i orkiestrę (Szymon Powęska – trąbka), S. Moniuszko Uwertura fantastyczna Bajka na bis J. Brahms Taniec węgierski nr 5. Oprócz przyjaźni z rodzinami francuskimi, które nas gościły a także między młodzieżą z tak zwanego „pulpitu” kontynuowana była znajomość między dyrygentami, nauczycielami i dyrektorami dzięki którym ten projekt trwa już od przeszło 10 lat i na pewno jeszcze potrwa, ze względu na korzyści jakie przynosi. Dla niektórych uczniów był to już kolejny wyjazd w ramach projektu orkiestry trilateralnej. Wróciliśmy pełni wrażeń artystycznych i bogatsi o kolejne nowe doświadczenia odkrywając tak piękne miejsce jakim jest Blois we Francji - relacjonuje Alicja Słupska.

Projekt orkiestry międzynarodowej finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl