Reklama

Trzynasta inauguracja z pielęgniarstwem w tle [ZDJĘCIA]

PWSZ zainaugurowała nowy rok akademicki, fot. Szymon Łyciuk PWSZ zainaugurowała nowy rok akademicki, fot. Szymon Łyciuk

– Misją naszej uczelni jest praca na rzecz rozwoju miasta i regionu poprzez ofertę usług edukacyjnych skorelowanych z potrzebami otoczenia. Na pierwszym miejscu jest kształcenie studentów, dlatego jest mi niezmiernie miło, że wybraliście państwo studia w Zamościu w naszej uczelni – mówił podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2017/2018 rektor PWSZ w Zamościu dr hab. Andrzej Samborski.

Trzynastą inaugurację wspólnie z zamojską uczelnią świętowało wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, radni miejscy, przedstawiciele środowiska medycznego i służb mundurowych, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i innych placówek oświatowych, przedsiębiorcy, duchowni, a przede wszystkim pierwszoroczni studenci. Imprezę uświetnił muzycznie chór reprezentacyjny I LO w Zamościu pod dyrekcją duszpasterza akademickiego ks. Jerzego Frankiewicza.

Rektor w swoim przemówieniu zaprezentował nowo otwarty kierunek studiów, którym jest pielęgniarstwo, zwrócił uwagę na możliwości, jakie uczelnia stwarza swoim studentom, pochwalił się sukcesami, a także podziękował za wkład w rozwój i właściwe funkcjonowanie uczelni wszystkim jej pracownikom. Na zakończenie zwrócił się do studentów, mówiąc: – Studia to nie tylko okres, który powinien kojarzyć się z nauką, zdobywaniem wiedzy, poznawaniem poglądów na temat zdarzeń i zjawisk o charakterze teoretycznym i praktycznym, ale także czas młodości, która ma swoje prawa. W związku z tym życzę wszystkim studentom, by spełniły się oczekiwania, z którymi przyszli na naszą uczelnię, by czas spędzony na uczelni był wypełniony nauką, ale też mądrą i dojrzałą rozrywką, byście po latach z nutą tęsknoty i wielką przyjemnością odwiedzali mury swojej Alma Mater.

Po przemówieniu rektorskim nastąpiło wręczenie Lauru „Zasłużony dla Uczelni”. To zaszczytne wyróżnienie otrzymała dr Irena Kurzępa, która była osobiście zaangażowana w tworzenie uczelni, była jej pierwszym prorektorem i w dalszym ciągu jest czynnym i lubianym przez studentów wykładowcą przedmiotów humanistycznych. Laur wręczyli rektor uczelni dr hab. Andrzej Samborski, przewodniczący kapituły nagrody dr hab. Władysław Pańczyk oraz przewodniczący Konwentu PWSZ w Zamościu Lech Szopiński. Wyróżniona dr Irena Kurzępa nie kryła przejęcia: – Takie momenty są zawsze ogromnie wzruszające i dla mnie ten moment jest niezwykły. W swojej 50-letniej karierze zawodowej miałam różne doświadczenia i może nawet osiągnięcia, z tą natomiast uczelnią jestem związana w sposób szczególny od początku jej istnienia. Od 15 lat jestem bardzo mocno emocjonalnie związana, bardzo dziękuję za to wyróżnienie, cieszę się, że jeszcze spotykam się z państwem, ze studentami i że wciąż jestem czynna zawodowo. Życzę dalszych osiągnięć uczelni, a studentom sukcesów w pracy, w nauce i w przyszłości w ich życiu zawodowym, naukowym i osobistym.

Potem nastąpiła immatrykulacja, czyli symboliczne przyjęcie młodych ludzi w poczet studentów. Pierwszoroczni żacy w wypełnionej po brzegi uczelnianej auli, w obecności senatu uczelni i wszystkich gości złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie z rąk samego rektora odebrali indeksy. W immatrykulacji wzięli udział przedstawiciele wszystkich kierunków, które można studiować na uczelni, a więc: bezpieczeństwa narodowego, filologii angielskiej, finansów i rachunkowości, logistyki, mechaniki i budowy maszyn, pedagogiki, pielęgniarstwa oraz turystyki i rekreacji.

Po immatrykulacji do swoich pierwszorocznych kolegów i koleżanek zwróciła się Katarzyna Poninkiewicz z ramienia Rady Samorządu Studenckiego PWSZ w Zamościu. Studentka pedagogiki zachęcała do aktywnego udziału w życiu uczelni, w imprezach organizowanych przez studentów, do udzielania się w kołach naukowych i klubie AZS, a także zaprosiła do udziału w wyborach uzupełniających do Samorządu Studenckiego, które odbędą się 23 października.

Po odśpiewaniu Gaude Mater Polonia przyszedł czas na wykład inauguracyjny. W tym roku, z okazji otwarcia przez uczelnię kierunku pielęgniarstwo, wykład pt. „Zabezpieczenie społeczeństwa polskiego w świadczenia pielęgniarskie i położnicze” wygłosiła Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Prelegentka w swoim wystąpieniu zwracała uwagę na to, że zapotrzebowanie na nowe zastępy pielęgniarek w naszym kraju jest ogromne. Według przedstawionych danych średni wiek pielęgniarek zarówno w Zamościu, jak i w całej Polsce, wynosi 51 lat, na 1000 mieszkańców przypada 5 pielęgniarek, a jedna pielęgniarka ma pod swoją opieką nawet 30 pacjentów, co przekłada się na jakość usług i sytuuje nas w szarym ogonie Europy. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby studia pielęgniarskie kończyło jak najwięcej młodych ludzi. Zofia Małas pogratulowała uczelni decyzji o utworzeniu pielęgniarstwa, a także zwróciła się do studentów: – Zawsze mówię do moich koleżanek pielęgniarek: „macie być dobre jak chleb”. I mówię to też do was, studenci pielęgniarstwa. (…) Życzę studentom pielęgniarstwa, by dobrze czuli się w murach tej uczelni i zdobywali jak najlepszą wiedzę. Myślę, że będziemy mieli z was duży pożytek i godnych następców.

– Wybrałam ten kierunek, ponieważ ukończyłam opiekuna medycznego i teraz chcę poszerzyć swoją wiedzę na studiach – mówiła tuż po inauguracji pierwszoroczna studentka pielęgniarstwa Agnieszka Kuczmaszewska. – Kieruję się empatią, chciałbym być przykładem, jak powinno się pielęgnować i opiekować pacjentami. Słyszałam, że w PWSZ będzie otwarte pielęgniarstwo, że będzie dobre wyposażenie i tym się zasugerowałam. Zdaję sobie sprawę z luk w zawodzie pielęgniarskim, dlatego od razu po licencjacie chcę szukać pracy gdzieś w Zamościu, a wyjazdu za granicę w ogóle nie biorę pod uwagę.

Pełen optymizmu są również pierwszoroczni studenci logistyki. – Wydaje mi się, że ten kierunek jest przyszłościowy i potencjalnie można znaleźć po nim dobrą pracę – mówił Damian Słota. – Wybrałem PWSZ ze względu na perspektywy zawodowe oraz bliskość miejsca zamieszkania. Mieszkam w Pniówku, a ukończyłem III LO w Zamościu. Pierwsze moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne, ogólnie super ludzie są tutaj na uczelni, bardzo przyjemni, wykładowcy też świetni.

Koledze z roku wtóruje Małgorzata Stasicka: – Wszyscy są tu mili, przyjaźnie nastawieni. Ja ukończyłam technikum logistyczne w Zespole Szkół gen. Kustronia w Lubaczowie i chciałam kontynuować tę dziedzinę. Jestem z Horyńca, oddalonego od Zamościa o 75 kilometrów. Zamość bardzo mi się podoba, to naprawdę piękne miasto.

I właśnie w tym pięknym mieście najbliższe lata spędzą młodzi ludzie, którzy wybrali studia w PWSZ w Zamościu. Wypada im życzyć, aby była to dla nich wspaniała przygoda, na końcu której dołączą do grona ponad 2000 absolwentów zamojskiej uczelni z dyplomem ukończenia studiów wyższych. Życzymy powodzenia!

Poniżej zdjęcia z inauguracji, fot. Szymon Łyciuk.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us