Reklama

Praktyka oparta na dowodach naukowych w ujęciu interdyscyplinarnym

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
Wykłady, dyskusje i warsztaty, które pozwoliły pielęgniarkom, położnym i ratownikom medycznym podnieść swoje kompetencje, umiejętności oraz uzyskać punkty szkoleniowe - tak przebiegała I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Praktyka oparta na dowodach naukowych w ujęciu interdyscyplinarnym”, która odbyła się w Akademii Zamojskiej.

Konferencja była dwudniowa. Pierwszy dzień stanowiła sesja plenarna, obfitująca w wystąpienia wykładowców z ośrodków akademickich z Polski oraz z zagranicy. Następnie odbyły się wystąpienia praktyków w panelu pielęgniarskim, położniczym, ratowniczym oraz panel studencki gdzie prezentowali swoje prace studenci z różnych uczelni w Polsce. Dzień został zakończony uroczystym wręczeniem statuetek wyróżnionym Absolwentom PWSZ, UPZ i AZ. Drugi dzień to interesujące warsztaty szkoleniowe, które odbywały się Wieloprofilowym Centrum Symulacji Medycznych AZ przy ul. Hrubieszowskiej 24.

- Tematyka konferencji była bardzo obszerna. Dotyczyła zarówno jakości jak i metod kształcenia personelu medycznego, praktyki zawodowej, badań naukowych oraz zastosowania praktyki opartej na dowodach naukowych. W wydarzeniu udział wzięło wielu praktyków i ekspertów z Polski, ale także z Niemiec, Włoch i Norwegii - wyliczała dr n. med. Beata Biernacka, dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Zamojskiej. Podkreślała przy tym dużą wagę stałego poszerzania swojej wiedzy, zdobywania nowych i doskonalenia już posiadanych umiejętności, co czyniono podczas części warsztatowej konferencji. – W trakcie warsztatów pielęgniarskich np.: doskonalono umiejętności w zakresie zastosowania USG do wkłuć pośrednich, zastosowania najnowszych metod leczenia ran. W trakcie warsztatów położniczych umiejętności np.: wykorzystania kolposkopu do diagnostyki, a w trakcie warsztatów ratowniczych umiejętności np.: właściwego postępowania podczas porodu w ratownictwie przedszpitalnym np.: na ulicy – tłumaczyła dr n. med. Beata Biernacka.

Jak twierdzą eksperci, praktyka oparta na dowodach naukowych jest zbiorem najlepszych wiarygodnych aktualnych danych, które pozwalają precyzyjnie i dokładnie wykorzystać dostępne dowody naukowe w codziennej praktyce w każdej dyscyplinie naukowej. Jednym z celów tej konferencji było również stworzenie międzynarodowej platformy do rozpowszechniania dostępnych dowodów naukowych i ich praktycznego zastosowanie oraz udzielenie młodym naukowcom wsparcia w podejmowaniu wyzwań zawodowych i osiąganiu kolejnych etapów kariery naukowej, w procesie podejmowania decyzji oraz w rozwiązywaniu potencjalnych problemów pojawiających się w pracy zawodowej jak i samym obszarze badawczym.

I Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Praktyka oparta na dowodach naukowych w ujęciu interdyscyplinarnym” odbyła się w Akademii Zamojskiej w dniach 14-15 czerwca br. Jej organizatorem był Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu AZ.

Konferencja odbyła się w ramach projektu „Praktyka oparta na dowodach naukowych w ujęciu interdyscyplinarnym”, dofinansowanego ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała nauka II”

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us