Reklama

Przed nami konferencja „Zmartwychwstańcy – ludzie, idee, działania”

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
20 listopada w Zamościu odbędzie się konferencja pt. „Zmartwychwstańcy – ludzie, idee, działania”. Organizatorami konferencji są: Dom Generalny Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego, Akademia Zamojska, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Muzeum Narodowe w Lublinie.

Podczas spotkania naukowego wystąpią m.in.: prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. (Zygmunt Krasiński i zmartwychwstańcy. O polityce polskiej i rewolucji), prof. dr hab. Piotr Biliński, UJ (Ksiądz Walerian Kalinka. Zmartwychwstaniec, historyk, emigrant), dr Beata Skrzydlewska, UKSW, Muzeum Narodowe w Lublinie (ks. Eustachy Skrochowski – prekursor muzealnictwa kościelnego), dr Maria Nitka, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (W.K. Stattler, Adam Mickiewicz i Zmartwychwstańcy – spotkanie ludzi i idei).

Celem naukowego spotkania jest przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o Zgromadzeniu Zmartwychwstania Pańskiego, które miało początki we Francji w pierwszej połowie XIX wieku (sam zakon powstał w Rzymie). Bogdan Jański, Piotr Semenenko i Hieronim Kajsiewicz – uważani za założycieli zgromadzenia – byli pierwszymi członkami tej wspólnoty i jednocześnie aktywnymi działaczami na rzecz sprawy polskiej na obczyźnie w czasie „Wielkiej Emigracji”. Najważniejszą postacią i inicjatorem działalności zgromadzenia był jednak o. Bogdan Jański, nazwany także „apostołem emigracji”. Według jego zamierzeń Zgromadzenie, którego był współzałożycielem, miało nieść pomoc rodakom żyjącym na obczyźnie, ale także Polakom w kraju, nie tylko pod względem materialnym, lecz przede wszystkim duchowym. Z czasem działalność zgromadzenia (głównie z powodu wyjazdu najważniejszych działaczy i inicjatorów na studia do Włoch) została przeniesiona do Rzymu. Skupiała się ona głównie w takich instytucjach jak Caffe Greco, pałac książąt Odescalchi oraz klasztor księży zmartwychwstańców przy via San Sebastianello 11, który ostatecznie stał się centralnym punktem działalności polskiej emigracji w stolicy państwa włoskiego.

W ramach działań projektowych przewiduje się przeprowadzenie remontu muzeum działającego przy Domu Generalnym Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie. W ramach działalności w muzeum upowszechniane będą archiwalia, dzieła sztuki oraz informacje na temat działalności (w tym niepodległościowej) ważnych i znanych przedstawicieli polskiego Kościoła (członków Zgromadzenia Zmartwychwstańców) oraz przedstawicieli polskiej kultury i sztuki działających na obczyźnie w czasach Wielkiej Emigracji i bezpośrednio współpracujących ze zgromadzeniem, wśród których wymienia się m.in.: Bogdana Jańskiego, Tomasza Oskara Sosnowskiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, ks. Eustachego Skrochowskiego oraz Zygmunta Krasińskiego.

Projekt Waloryzacja i udostępnianie zbiorów z czasów Wielkiej Emigracji oraz powstania Zgromadzenia Zmartwychwstańców dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us